قلعه ماهیگیر بوداپست

منتشر شده در تاریخ

قلعه و استحکامات ماهیگیر بوداپست (مجاریHalászbástya؛ هالاس‌باشتیا)، که بیشتر به خاطر نماهای شگفت انگیزش از شهر شهرت دارد، شبیه به یک قلعه فانتزی بوده و در سال ۱۹۰۵ بیشتر برای اهداف زینتی ساخته شد.

باستیون ماهیگیر (نوعی از استحکامات نظامی جلوی دژها) که به سنگر ماهیگیر معروف است، به سبک نئو رمانسک و در انتهای قرن ۱۹، یعنی دوران اوج طراحی شهری مجدد بوداپست ساخته شد. بسیاری از نقاط معروف شهر مانند میدان قهرمانان و قلعه «وایداهونیاد» (Vajdahunyad) در همین دوران و به مناسبت تولد هزارمین سالگرد دولت مجارستان پی ریزی شدند. باستیون ماهیگیر درست در پشت کلیسای «ماتیاس» (Matthias) در منطقه قلعه قرار دارد. این مکان یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر به شمار رفته و بیشتر شبیه به یک تراس مخصوص تماشای شهر عمل می‌کند. این باستیون در محوطه سابق یک باروی قدیمی در قرون وسطی ساخته شد و صنف ماهیگیران که در منطقه‌ای در همان نزدیکی زندگی می‌کردند از آن حفاظت می‌کرد.

سنگر ماهیگیر توسط معماری به نام «فریگس شولک» (Frigyes Schulek) طراحی و در بین سال‌های ۱۸۹۹ تا ۱۹۰۵ ساخته شد. این سازه سنگی سفید، ترکیبی از سبک‌های معماری نئو گوتیک و نئو رمانسک بوده و منارهای کوچکی به همراه نرده‌ها و پلکان‌های متعدد دارد. در این باستیون ۷ برج دیده می‌شود که هر کدام نمادی از هفت طایفه مجار هستند که در سال ۸۹۶ در این محوطه که امروزه به نام مجارستان می‌شناسیم ساکن شدند. این بنای تاریخی شبیه به ساختمانی از داستان‌های افسانه‌ای سیندرلا و زیبای خفته بوده و به نظر می‌رسد در طراحی آن هماهنگی خاصی با معماری کلیسای «بانوی ما» وجود دارد که به خوبی آن را کامل می‌کند. یک پلکان دوتایی زیبا با طرح‌هایی از نقش برجسته نشان سلطنتی و الگوهای متنوع، باستیون را به خیابان‌های پایینی پیوند می‌دهد.

اکثر بازدیدکنندگان اعتقاد دارند که نماهایی که می‌توان از بالای باستیون ماهیگیر تماشا کرد بهترین مناظر شهر هستند که می‌توان آن‌ها را با نماهای تپه «گلرت» و قلعه «بودا» برابر دانست. از بالای این سازه بزرگ و باشکوه می‌توانید نماهای بی‌بدیلی از رودخانه دانوب و «پِست» را تماشا کنید. همچنین جزیره «مارگارت» و ساختمان‌های بلندی چون کلیسای «سنت استفان»، پارلمان، آکادمی علوم، کاخ «گرشام» (Gresham)، پل مارگارت وپل زنجیری معروف را نیز خواهید دید. کاوش در بسیاری از راهروهای مسقف و بالکونی‌های این باستیون رایگان بوده و می‌توانید بهترین عکس‌ها از شهر بوداپست را در آنجا بگیرید. شب‌ها ساختمان با سیلی از نورهای ویژه، بسیار زیباتر و دیدنی‌تر هم می‌شود. این محوطه شاید به لحاظ تاریخی خیلی ارزش ویژه‌ای نداشته باشد، اما آن را جزو زیباترین میراث جهانی یونسکو در مجارستان نام برده‌اند. این زیبایی شما را متوجه علت نام‌گذاری بوداپست به عنوان «مروارید دانوب» خواهد کرد.

بین کلیسای ماتیاس و باستیون ماهیگیر تندیسی از اولین پادشاه مجارستان، یعنی استفان مقدس وجود دارد. در این مجسمه وی را سوار بر اسبی قرار گرفته بر روی یک پایه ستون تزئین شده با نقش برجسته نشان داده‌اند.

نویسنده

Mahtab Etemadi

شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.