برج ایفل

منتشر شده در تاریخ

برج ایفل (فرانسوی: tour Eiffel، انگلیسی: Eiffel Tower) یک برج شبکه‌ای از آهن فرفورژه در Champ de Mars در پاریس، فرانسه است. نام این برج از مهندس گوستاو ایفل گرفته شده است که شرکت او این برج را طراحی و ساخته است.

این بنا با نام مستعار محلی “La dame de fer” (به فرانسوی “بانوی آهنین”) از سال 1887 تا 1889 به عنوان مرکز نمایشگاه جهانی 1889 ساخته شد. اگرچه در ابتدا توسط برخی از هنرمندان و روشنفکران برجسته فرانسه به دلیل طراحی آن مورد انتقاد قرار گرفت، اما از آن زمان به نماد فرهنگی جهانی فرانسه و یکی از شناخته شده ترین سازه ها در جهان تبدیل شده است. برج ایفل پربازدیدترین بنای تاریخی با هزینه ورودی در جهان است: 19.6 میلیون نفر در سال 2015، از آن بالا رفتند. این برج در سال 1964 به عنوان یک بنای تاریخی تعیین شد و بخشی از میراث جهانی یونسکو نامگذاری شد.

این برج 330 متر (1083 فوت) ارتفاع دارد و تقریباً به اندازه یک ساختمان 81 طبقه و بلندترین سازه در پاریس است. پایه آن مربع است و از هر طرف 125 متر (410 فوت) است. برج ایفل در طول ساخت خود از بنای یادبود واشنگتن پیشی گرفت و به بلندترین سازه ساخت بشر در جهان تبدیل شد، عنوانی که به مدت 41 سال تا پایان ساختن ساختمان کرایسلر در شهر نیویورک در سال 1930 حفظ شد. این اولین سازه در جهان بود. جهان از ارتفاع 200 متر و 300 متر عبور کند. با توجه به اضافه شدن یک آنتن پخش در بالای برج در سال 1957، اکنون 5.2 متر (17 فوت) از ساختمان کرایسلر (Chrysler) بلندتر است. بدون احتساب فرستنده های مخابراتی، برج ایفل دومین سازه ی بلند مستقل در فرانسه، پس از پل میلاو (the Millau Viaduct) است.

این برج دارای سه سطح برای بازدیدکنندگان است که در طبقه اول و دوم رستوران ها قرار دارند. سکوی بالای سطح بالای زمین 276 متر (906 فوت) بالاتر از سطح زمین است – بالاترین سکوی دید که در اتحادیه اروپا برای عموم قابل دسترسی است. بلیط را می توان برای صعود از طریق پله ها یا بالا بردن سطح اول و دوم خریداری کرد. صعود از سطح زمین به سطح اول بیش از 300 پله است، همانطور که از سطح اول به سطح دوم صعود می کند، که کل صعود را به یک صعود 600 پله ای تبدیل می کند. اگرچه یک راه پله به سطح بالا وجود دارد، اما معمولاً فقط با آسانسور قابل دسترسی است.

طراحی برج ایفل به Maurice Koechlin و Émile Nouguier دو مهندس ارشد که برای Compagnie des Établissements Eiffel کار می کنند نسبت داده شده است. پس از بحث در مورد یک مرکز مناسب برای نمایشگاه پیشنهادی 1889، نمایشگاه جهانی برای جشن صدمین سالگرد انقلاب فرانسه، پیش بینی شد. ایفل آشکارا اذعان کرد که ایفل با الهام از یک برج رصدخانه Latting، ساخته شده در شهر نیویورک در سال 1853 است. در ماه مه 1884، کوچلین (Koechlin)، در حالی که در خانه کار می کرد، طرحی از ایده خود ساخت، که توسط او به عنوان یک دکل بزرگ، متشکل از چهار تیرهای مشبک که در پایه جدا از هم ایستاده اند و در بالا به هم می رسند، که توسط پایه های فلزی در فواصل زمانی معین به هم متصل شده اند، توصیف کرد. ایفل در ابتدا اشتیاق کمی نشان داد، اما مطالعات بیشتر را تایید کرد و دو مهندس سپس از استفان سووستره (Stephen Sauvestre)، رئیس بخش معماری شرکت خواستند تا در طراحی مشارکت کند. Sauvestre قوس های تزئینی را به پایه برج، یک آلاچیق شیشه ای به سطح اول، و تزئینات دیگر اضافه کرد.

اولین طراحی از برج ایفل توسط موریس کوچلین شامل مقایسه اندازه با دیگر بناهای دیدنی پاریس مانند نوتردام پاریس، مجسمه آزادی و ستون واندوم (Notre Dame de Paris, the Statue of Liberty and the Vendôme Column) بود.

نسخه جدید مورد حمایت ایفل قرار گرفت: او حقوق ثبت اختراع طرحی را که کوچلین، نوگیه و سووستره از آن خارج کرده بودند خرید و این طرح در نمایشگاه هنرهای تزئینی در پاییز 1884 با نام شرکت به نمایش گذاشته شد. . در 30 مارس 1885، ایفل برنامه های خود را به Société des Ingénieurs Civils ارائه کرد. وی پس از بحث در مورد مشکلات فنی و تاکید بر کاربردهای کاربردی برج، سخنان خود را با بیان اینکه برج نمادی است، به پایان رساند.

پیشرفت اندکی تا سال 1886 حاصل شد، زمانی که ژول گروی دوباره به عنوان رئیس جمهور فرانسه انتخاب شد و ادوارد لاکروی به عنوان وزیر تجارت منصوب شد. بودجه ای برای نمایشگاه تصویب شد.  در 12 مه، کمیسیونی برای بررسی طرح ایفل و رقبای آن تشکیل شد که یک ماه بعد تصمیم گرفت که همه پیشنهادات به جز پیشنهاد ایفل غیرعملی یا فاقد جزئیات هستند.

پس از مدتی بحث در مورد مکان دقیق برج، قراردادی در 8 ژانویه 1887 امضا شد. ایفل آن را در مقام خود و نه به عنوان نماینده شرکتش امضا کرد، قراردادی که به او 1.5 میلیون فرانک برای هزینه های ساخت اعطا کرد: کمتر. بیش از یک چهارم از 6.5 میلیون فرانک تخمین زده شده است. ایفل قرار بود تمام درآمد حاصل از بهره برداری تجاری از برج را در طول نمایشگاه و برای 20 سال آینده دریافت کند. او بعداً یک شرکت جداگانه برای مدیریت برج تأسیس کرد و نیمی از سرمایه لازم را خودش اختصاص داد.

کار بر روی پایه ها در 28 ژانویه 1887 آغاز شد. آنها برای پایه های شرقی و جنوبی مستقیم بودند، با هر پایه بر روی چهار دال بتنی 2 متری (6.6 فوت)، یکی برای هر یک از تیرهای اصلی هر پا. پایه‌های غربی و شمالی که به رودخانه سن نزدیک‌تر بودند، پیچیده‌تر بودند: هر دال به دو شمع نیاز داشت که با استفاده از کیسون‌های هوای فشرده به طول 15 متر (49 فوت) و قطر 6 متر (20 فوت) تا عمق رانده شده بود. 22 متر (72 فوت) [20] برای پشتیبانی از صفحات بتنی، که ضخامت آنها 6 متر (20 فوت) بود. هر یک از این تخته ها یک بلوک از سنگ آهک را با رویه ای متمایل نگه می داشت تا یک کفش نگهدارنده برای آهن کاری را تحمل کند.

ساخت و ساز

هر کفش با یک جفت پیچ به قطر 10 سانتی متر و طول 7.5 متر به سنگ کاری متصل می شد. پایه ها در 30 ژوئن تکمیل شد و کار ساخت آهن آلات آغاز شد. کار قابل مشاهده در محل با حجم عظیمی از کارهای مقدماتی دقیقی که در پشت صحنه انجام شد تکمیل شد: دفتر طراحی 1700 نقشه کلی و 3629 نقشه دقیق از 18038 قسمت مختلف مورد نیاز را تولید کرد. کار ترسیم اجزا به دلیل زوایای پیچیده درگیر در طراحی و درجه دقت مورد نیاز پیچیده بود: موقعیت سوراخ‌های پرچ‌ها در عرض 1 میلی‌متر (0.04 اینچ) و زاویه‌ها تا یک ثانیه قوس مشخص شده بود. اجزای نهایی، که برخی از قبل با هم به صورت قطعات فرعی پرچ شده بودند، از کارخانه‌ای در حومه پاریس در مجاورت Levallois-Perret بر روی گاری‌های اسب‌کشی وارد شدند و ابتدا به هم متصل شدند و با پیشرفت ساخت، پیچ‌ها با پرچ‌ها جایگزین شدند. هیچ حفاری یا شکل دهی در محل انجام نشد: اگر قسمتی مناسب نبود، برای تغییر به کارخانه بازگردانده می شد. در مجموع، 18038 قطعه با استفاده از 2.5 میلیون پرچ به یکدیگر متصل شدند.

در ابتدا، پایه‌ها به‌عنوان کنسول ساخته می‌شدند، اما تقریباً در نیمه راه ساخت سطح اول متوقف شد تا یک داربست چوبی قابل توجهی ایجاد شود. در این مرحله، یک جرثقیل کوچک «خزنده» که برای حرکت به سمت بالا طراحی شده بود، در هر پایه نصب شد. آنها از راهنماهایی برای بالابرها استفاده کردند که قرار بود در چهار پایه نصب شوند. مرحله حساس اتصال پاها در سطح اول تا پایان مارس 1888 تکمیل شد. اگرچه فلزکاری با نهایت توجه به جزئیات آماده شده بود، اما پیش بینی شده بود که تنظیمات کوچکی برای تراز کردن پایه ها انجام شود. جک‌های هیدرولیک در پایه هر پایه روی کفش‌ها نصب می‌شدند که می‌توانست نیرویی معادل 800 تن را اعمال کند و پایه‌ها عمداً در زاویه کمی تندتر از حد لازم ساخته شده بودند و توسط جعبه‌های شنی روی داربست پشتیبانی می‌شدند. اگرچه ساخت و ساز شامل 300 کارمند در محل بود، به دلیل اقدامات احتیاطی ایفل و استفاده از راهروهای متحرک، نرده های محافظ و صفحه نمایش، تنها یک نفر جان باخت.

نویسنده

Mahtab Etemadi

شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.